Jak zlikwidować zmarszczki mimiczne?


Zmarszczki mimiczne u każdego wyglądają inaczej. To, gdzie się pojawią i jak głębokie będą, zależy od stanu skóry, ale też tego, jak w ciągu życia dawaliśmy wyraz swoim emocjom. Zmarszczki mimiczne powstają pod wpływem marszczenia czoła, uśmiechania się czy mrużenia oczu. Im mniej elastyczna skóra, tym bardziej są widoczne. Są jednak skuteczne sposoby na ich likwidację. Jak pozbyć się zmarszczek mimicznych?

Zmarszczki mimiczne – ślady emocji na Twojej twarzy

Każde uczucie – radość, rozbawienie, ale też gniew czy niezadowolenie – rysuje się na twarzy. Mamy ponad 20 mięśni mimicznych, które, kurcząc się i rozkurczając, umożliwiają wyrażanie emocji. Trwa to właściwie nieprzerwanie. Każdego dnia dochodzi do około 15 000 skurczów mięśni mimicznych, co objawia się rozmaitym fałdowaniem skóry, które odczytujemy jako wyraz twarzy.

Z czasem drobne załamania i fałdy utrwalają się i powstają zmarszczki mimiczne. Pierwsze można zaobserwować już w okolicach 20. roku życia – mówi specjalista z Przychodni Specjalistycznej High Med. – U osób o wyrazistej mimice powstaną one szybciej. Sprzyja temu także mała elastyczność skóry, dlatego zmarszczki mimiczne stają się coraz bardziej widoczne z wiekiem. Nasi pacjenci chcą usuwać zmarszczki mimiczne nie tylko ze względów estetycznych. Obniżają one jakość życia, bo niektórym twarzom nadają wyraz ciągłego niezadowolenia czy zmęczenia i sprawiają, że człowiek wydaje się mniej sympatyczny, niż jest w istocie. To rzutuje negatywnie na relacje społeczne, życie zawodowe i osobiste.

Botulina – skuteczny sposób na zmarszczki mimiczne

Bagaż emocjonalny – czy to pozytywny, czy negatywny – nie musi się trwale malować na Twojej twarzy. Zmarszczki mimiczne są możliwe do wyeliminowania. Służy temu metoda znana od dawna, bezpieczna i z powodzeniem wykorzystywana na całym świecie. Jest nią toksyna botulinowa typ A, potocznie nazywana „botoksem”.

Botulina, podana jako zastrzyk do konkretnego mięśnia, rozluźnia go i powstrzymuje jego kurczenie. Rozluźnienie mięśnia wywołuje też rozluźnienie pokrywającej go skóry. Zmarszczki mimiczne znikają.

Efekt nie jest natychmiastowy – w pełni ujawnia się po 5–7 dniach od zabiegu. Utrzymuje się przez około pół roku. Co istotne, ponieważ w tym czasie dany mięsień przestaje być używany, pacjent traci nawyk np. marszczenia czoła. Toksyna botulinowa nie tylko likwiduje zmarszczki mimiczne, ale też zapobiega ich powstawaniu i pogłębianiu.

Zabieg usuwania zmarszczek mimicznych przy pomocy toksyny botulinowej typu A polega na podaniu tej substancji do konkretnych mięśni – tylko tych, których aktywność wywołuje zmarszczki. Preparat ma działanie ograniczone do wybranych mięśni. Pozostałe kurczą się i rozkurczają bez przeszkód.

Czy „botoks” boli? To zależy od indywidualnej wrażliwości pacjenta. Nie jest to na pewno doznanie, którego należy się obawiać. Po zabiegu jedyną niedogodnością może być niewielki siniak, który znika w kilka dni.

śr. ocena 5 / głosów 4