Jak leczy się cellulit i miejscowe otłuszczenia?


Pojawia się u ok. 95% kobiet, zwykle w okolicach kolan, ud, pośladków i bioder. Jest problemem, z którym panie najczęściej zwracają się do lekarza medycyny estetycznej. Cellulit, zwany też „pomarańczową skórką”. Jakie metody należy zastosować, aby go wyleczyć?

cellulit

Ważna jest profilaktyka

Sposób leczenia cellulitu zależy od stopnia jego zaawansowania. O ile dwa pierwsze to w częstych przypadkach szybko odwracalne obrzęki – tkanki tłuszczowej oraz limfatyczny, o tyle trzeci (lipodystrofia) oraz czwarty (stadium stwardnieniowe) wymagają większej cierpliwości i systematyczności ze strony pacjentki. Aby do tego nie dopuścić, można zacząć profilaktykę, która obejmuje zdrowe nawyki żywieniowe, aktywność fizyczną oraz ograniczenie chodzenia w szpilkach i ścisłych ubraniach. Jest to ważne, ponieważ kuracja antycellulitowa nie sprawi, że zniknie on raz na zawsze – należy znać przyczyny jego powstawania i je zlikwidować.

Najskuteczniejsze metody walki z cellulitem

W pierwszych dwóch stadiach cellulit jest widoczny po ściśnięciu fałdy skórnej. W tym przypadku można skorzystać z masaży z podciśnieniem, które są istotą działania endermologii – wyjaśnia właścicielka gabinetu medycyny estetycznej Medestetic.

Skutecznym zabiegiem jest połączenie masażu i leczenia falami radiowymi RF – powinien on być jednak wykonywany systematycznie i regularnie. Na cellulit można również zastosować mezoterapię polegającą na podawaniu do skóry lub podskórnie kwasu hialuronowego, koktajlów witaminowych lub wyciągów roślinnych.

Jeżeli cellulit występuje na ciele kobiety wraz z tkanką tłuszczową warto zadziałać metodą rozpuszczenia tłuszczu, np. kawitacją ultradźwiękową, którą można łączyć z endermologią, mezoterapią lub karboksyterapią. Ten ostatni zabieg polega na wstrzykiwaniu w tkankę podskórną dwutlenku węgla, który rozszerza naczynka i przywraca komórkom prawidłowy metabolizm. Ma działanie przeciwobrzękowe oraz przeciwzapalne i przy bardziej zaawansowanym cellulicie jest bardzo skuteczny.

Jak wygrać z miejscowym otłuszczeniem?

Innym, krępującym problemem dla kobiet, może być także miejscowe otłuszczenie. Może ono pojawić się w okolicach tricepsu, na plecach, brzuchu, w okolicach pośladków oraz na wewnętrznej stronie ud lub kolan. Nadmierne nagromadzenie tkanki tłuszczowej w niepożądanych miejscach można zlikwidować za pomocą dwóch metod: intralipoterapii iniekcyjnej oraz lipolizy laserowej. Pierwsza z nich polega na podanie specjalnego preparatu, który powoduje uszkodzenie komórek tłuszczowych – jest to skuteczna alternatywa dla chirurgicznego odsysania tłuszczu. Druga przeprowadzana jest z wykorzystaniem urządzenia z laserem, który kierowany jest na tkanki. Dzięki temu, oprócz redukcji nadmiaru tłuszczu, poprawia się tekstura, elastyczność oraz sprężystość skóry.

śr. ocena 5 / głosów 6