Czym jest i jakie właściwości ma botoks?


Botoks to nazwa handlowa toksyny botulinowej, która należy do neurotoksyn i wytwarzana jest przez beztlenowe bakterie Clostridium botulinum. W zależności od podanej dawki toksyna botulinowa może być dla organizmu trująca lub wręcz przeciwnie, wykazywać działanie lecznicze. Botoks często nazywany jest pogromcą zmarszczek i kojarzymy go przede wszystkim z medycyną estetyczną i gabinetami, które odwiedzamy, by zadbać o swoją urodę. Warto wspomnieć, że działania toksyny botulinowej wykorzystywane były najpierw przez neurologów i okulistów. Botoks znalazł zastosowanie w leczeniu chorób układu nerwowego, stwardnienia rozsianego, przewlekłej migreny, zezem, czy nadpotliwością. Jak dokładnie działa i jakie ma właściwości?

Czym jest i jakie właściwości ma botoks?

Działanie toksyny botulinowej

Zastosowanie botoksu w gabinetach medycyny estetycznej w Polsce rozpoczęto w połowie lat 90., tymczasem na świecie zabiegi z wykorzystaniem toksyny botulinowej zaczęto wykonywać już w latach 80. Kiedy lekarze rozpoczęli leczenie tą substancją zeza, zauważono, że wygładza ona zmarszczki wokół oczu. Gdy opracowano odpowiednie dawki i sposób wstrzykiwania botoksu, trafił on do gabinetów dermatologii estetycznej, w których szybko zyskał popularność.

Botoks blokuje przechodzenie bodźców z nerwów do drobnych mięśni twarzy, co zapobiega ich skurczowi, a jednocześnie marszczeniu się skóry – dowiadujemy się w gabinecie medycyny estetycznej Kliniki Ziemlewski.

Substancja działa oczywiście wyłącznie w obrębie mięśni, do których został wstrzyknięty, dlatego nie zmienia się wyraz twarzy, a jedynie znikają zmarszczki, których chcemy się pozbyć. Efekt zabiegu utrzymuje się na ogół około sześciu miesięcy.

Przygotowanie do botoksu i jego przebieg

Wiele osób, przede wszystkim kobiet, decyduje się na zastrzyki z botoksu, gdy zmarszczki na twarzy zaczynają być wyraźnie widoczne. Botoks w młodym wieku nie tylko wygładza istniejące zmarszczki, ale ma również działanie profilaktyczne. Przykład? Im rzadziej marszczymy czoło, tym zmarszczka mniej się utrwala. Przy użyciu botoksu możemy pozbyć się zmarszczek z czoła (poprzecznych oraz pionowych między brwiami, tzw. lwich zmarszczek), kurzych łapek i zmarszczek na dolnej powiece, zmarszczek nad górną wargą, na szyi. Dodatkowo możemy wyraźnie podnieść opadające kąciki ust. Przed przystąpieniem do zastrzyków z botoksu nie trzeba wykonywać żadnych specjalnych badań. Lekarz przeprowadzi z nami jedynie wywiad. Przeciwwskazań do zabiegu jest niewiele, zaliczmy do nich: ciążę i okres karmienia dziecka, padaczkę, zespół Lamberta-Eatona, stwardnienie rozsiane, infekcje skóry, zaburzenia krzepnięcia, stosowanie leków, które rozrzedzają krew i oczywiście alergia na toksynę botulinową. Zabiegów należy także unikać w czasie menstruacji. Zabieg nie jest bolesny, a większość pacjentek gabinetów medycyny estetycznej porównuje wkłucia do ugryzień komara, dlatego lekarz jedynie odtłuszcza, dezynfekuje i schładza skórę twarzy przed przystąpieniem do pracy. Po zabiegu, który składa się z zaledwie kilku wkłuć i trwa kilkanaście minut, skóra ponownie jest schładzana i smarowana witaminą K, który chroni przed powstawaniem siniaków. Ze względu na szybki przebieg, wygładzanie zmarszczek mimicznych botoksem nazywa się często „zabiegiem lunchowym”. Ceny zabiegów wcale nie są wygórowane, stąd tak duża popularność botoksu.

 

śr. ocena 5 / głosów 1