Charakterystyka medycyny estetycznej


Ludzie od zawsze dążyli do tego by wyglądać pięknie i długo zachować młodość. W pierwszej kolejności stawiano na zabiegi pielęgnacyjne – dlatego na przykład Kleopatra kąpała się w mleku. Jednak zauważono, że mimo usilnych starań, czasami kosmetyk to za mało. Dlatego w starożytności  przeprowadzane były pierwsze zabiegi korygujące wygląd. Oczywiście niewiele miało to wspólnego z medycyną estetyczną, którą znamy dziś, a która pojawiła się we Francji w latach siedemdziesiątych XX wieku.

zabiegi medycyny estetycznej

Zadanie medycyny estetycznej

Medycyna estetyczna to nic innego, jak zabiegi mające poprawić nasz wygląd, a tym samym poprawić samoocenę i podnieść jakość życia. Jak to możliwe? Jeśli mamy kompleksy z powodu wyglądu, tracimy pewność siebie. Pewne, nawet niewielkie, defekty potrafią nas sparaliżować, spowodować wycofanie z życia towarzyskiego lub kłopoty w odnalezieniu się w życiu zawodowym. Wszystko z powodu presji, którą od zawsze odczuwaliśmy, aby być pięknym. Odpowiedzią na to są zabiegi medycyny estetycznej, które w sposób nieinwazyjny pomagają nam zachować piękny i młody wygląd.

Kilka słów o zabiegach

Chirurgia plastyczna i medycyna estetyczna to nie to samo, choć wciąż wielu ludzi stosuje te dwa pojęcia zamiennie. Przede wszystkim, medycyna estetyczna nastawiona jest na profilaktykę, czyli zapobieganie starzeniu się skóry oraz na rekonstrukcję, o ile konieczna jest ona w niewielkim stopniu. W przeciwieństwie do chirurgii plastycznej, w medycynie estetycznej zabiegi są mało inwazyjne. Jest to działanie znacznie silniejsze i skuteczniejsze niż zwykłe zabiegi kosmetyczne i stosowanie preparatów na skórę, ale wciąż nie tak ingerujące w nasze ciało, jak chirurgia plastyczna.

Jakie zabiegi składają się na medycynę estetyczną?

W klinikach chirurgii plastycznej i medycyny estetycznej wykonamy między innymi takie zabiegi, jak peelingi chemiczne, mezoterapia igłowa, mezoterapia osoczem, wstrzyknięcie toksyny botulinowej (botox), kwasu hialuronowego, wypełniaczy lub lifting nieoperacyjny. Pomimo tego, ze zabiegi nie są inwazyjne, powinniśmy wybrać Klinikę oferującą usługi na wysokim poziomie i taką, w której zabiegi wykonują doświadczeni specjaliści chirurgii plastycznej i medycyny estetycznej np. Klinika Chęciński. Jest to ważne szczególnie dlatego, że  chirurg plastyk ma nie tylko wykonać zabieg, ale przede wszystkim dobrać odpowiedni do naszych potrzeb preparat oraz  metodę, a do tego potrzebna jest wiedza i doświadczenie.

śr. ocena 5 / głosów 5