Botox – recepta na młody wygląd!


Chirurgia plastyczna, dotąd kojarzona głównie z celebrytami i gwiazdami amerykańskiego kina, od kilku lat staje się coraz bardziej popularna i powszechna. Dzięki temu powiększa się także liczba klinik i ich oferta, a ceny zabiegów spadają i na wiele z nich mogą sobie dziś pozwolić nie tylko ci najbogatsi. Jednym z najczęstszych zabiegów jest aplikacja botoksu. Co uzyskamy dzięki takiemu zabiegowi?

botoks

Lek na kompleksy

Zabiegi z wykorzystaniem botoksu (toksyny botulinowej) są jednymi z najczęściej stosowanych zabiegów, bo za relatywnie niską cenę daje nam efekty, które dotąd zarezerwowane były tylko dla gwiazd kina. Niweluje lub nawet usuwa on zmarszczki, rekonstruuje blizny, poparzenia i ubytki skórne. Dzięki niemu można także delikatnie zmienić plastykę twarzy i usunąć zmorę wielu pań, które w dzieciństwie były przezywane od „końskiej twarzy”, a która polega na korekcie tzw. „dziąsłowego uśmiechu”, czyli uśmiechu odsłaniającego dużą część dziąsła. Jednak najczęściej stosowany jest do redukcji zmarszczek – zarówno tych drobnych na części policzkowej, jak i do złagodzenia poziomych linii na czole albo „kurzych łapek”. Jego działanie można w pewnym sensie porównać do wehikułu czasu – jednak aby to porównanie zrozumieć, dowiedzmy się, jak powstają zmarszczki i na czym dokładnie polega działanie botoksu.

Wehikuł czasu

Głównym sprawcą oznak starości, czyli zmarszczek, jest paradoksalnie to, co przedłuża nam życie – czyli uśmiech. Za każdym razem, gdy chcemy się uśmiechnąć, zmarszczyć brwi lub kąciki oczu, mięśnie twarzy kurczą się, a pokrywająca je skóra marszczy. Z czasem, niczym na gniecionym papierze, powstają zmarszczki – a że skóra z wiekiem traci elastyczność, to zmarszczki stają się coraz gęstsze i coraz bardziej widoczne. Wstrzyknięcie botoksu powoduje zablokowanie połączeń nerwowych odpowiedzialnych za wysyłanie sygnałów do mięśni twarzy i w efekcie rozluźnia te mięśnie. Choć nadal one pracują, a mimika jest zachowana, to skóra nie marszczy się tak bardzo jak wcześniej i łatwo wygładza po każdym ruchu. Dzięki temu wraca do wyglądu i elastyczności, który miała w wieku nastoletnim – czyli cofa się w czasie.

Czy botoks ma skutki uboczne?

Choć opis działania botoksu może brzmieć dość „medycznie”, to w rzeczywistości sam zabieg jest bardzo prosty, szybki i niemal bezbolesny. Trwa on 10-15 minut i polega na zrobieniu zastrzyku w wybranym miejscu twarzy. Do wykonania zastrzyku używa się bardzo cienkiej igły, dlatego nawet jeśli zostanie jakiś ślad, to jest on bardzo mały i można go ukryć nawet lekkim makijażem. Pierwsze efekty pojawiają się już po kilku dniach, a całość utrzymuje się przez pół roku. Nie należy się przy tym obawiać, że po tym czasie zmarszczki całkowicie wrócą czy wręcz się pogłębią – skóra będzie i tak bardziej rozluźniona niż przed zabiegiem, a regularnie wykonywane zabiegi tę elastyczność tylko utrzymają. Zabiegi należy oczywiście wykonywać w sprawdzonych i pewnych miejscach, takich jak np. klinika Chiroplastica – wtedy możemy być pewni i efektu, i zabiegu.

śr. ocena 5 / głosów 5