Botoks – idealny na wszystkie zmarszczki?


Botoks jest jednym z najczęściej używanych specyfików mających na celu wygładzenie zmarszczek. Czy jednak botoks będzie dobry w każdym przypadku?

Walka z upływającym czasem, który odciska swoje piętno na twarzy, nie jest dzisiaj tak trudna jak przed laty. Do dyspozycji mamy nie tylko zaawansowane kosmetyki, ale również szeroką gamę zabiegów, które mają na celu przeciwdziałanie powstawaniu zmarszczkom, a także ich likwidację, aby przywrócić skórze gładkość i jędrność. Jednym z najchętniej używanych specyfików jest botoks, który wstrzykiwany jest w skórę, w miejscu zmarszczki, powodując jej zniknięcie. Czym dokładnie jest botoks i kiedy warto go wybrać?

Botoks – co warto o nim wiedzieć?

Botoks czy botox to nazwa handlowa preparatu bazującego na toksynie botulinowej, która jest popularnie określana mianem jadu kiełbasianego. Jest ona wytwarzana przez beztlenowe bakterie, które w naturalny sposób powstają w nadpsutych wędlinach i konserwach. Jad kiełbasiany jest silną trucizną, ale w niewielkich ilościach ma działanie dobroczynne.

Wstrzyknięcie botoksu powoduje miejscowe zatrzymanie przewodnictwa nerwowego, co powoduje rozluźnienie mięśnia. Dzięki niemu twarz wygląda na bardziej młodą i zrelaksowaną.  Taki efekt wykorzystywany jest nie tylko w medycynie estetycznej, ale też w innych dziedzinach medycyny, na przykład w neurologii, okulistyce czy dermatologii.

Botoks w medycynie estetycznej stosowany jest na zmarszczki:

 • poprzeczne i pionowe zmarszczki na czole, w tym na tak zwaną lwią zmarszczkę pomiędzy łukiem brwiowym
 • kurze łapki i zmarszczki dolnej powieki oka
 • zmarszczki nad górną wargą, tak zwane zmarszczki palacza
 • zmarszczki na szyi

Zatem botoks sprawdza się najlepiej wtedy, gdy chodzi o zmarszczki pochodzenia mimicznego – powstające wskutek ruchu mięśni twarzy. Takie zmarszczki mogą pojawić się już u młodszych osób, poniżej trzydziestego roku życia. Wobec tego przy stosowaniu botoksu nie ma większych ograniczeń wiekowych – toksyna botulinowa może być stosowana nawet u młodszych osób mających problemy ze zmarszczkami mimicznymi. Nie jest to zabieg zarezerwowany tylko i wyłącznie dla kobiet dojrzałych.

Oprócz tego botoks wykorzystywany jest w medycynie estetycznej przy podnoszeniu opadających kącików oczu, w leczeniu bruksizmu, czyli zgrzytania zębami, przy leczeniu migren, a także w terapii nadmiernej potliwości.

Jak przebiega zabieg z użyciem botoksu?

Sam zabieg jest krótki i nie powoduje bólu, niemniej jednak można zastosować w jego trakcie znieczulenie specjalnym kremem. Polega on na oczyszczeniu i zdezynfekowaniu skóry, a potem na wstrzyknięciu odpowiedniej dawki preparatu w kilku miejscach. Lekarz przeprowadzający zabieg dobiera dokładnie ilość i miejsce wstrzyknięcia preparatu.

Bezpośrednio po zabiegu nie wolno skóry masować. Nie wolno też schylać się ani kłaść, co może spowodować przemieszczenie się preparatu. Mogą pojawić się niewielkie siniaki czy zaczerwienienia. Pierwsze rezultaty wygładzenia zmarszczek można zauważyć po kilku dniach.

Efekt po wstrzyknięciu botoksu nie jest trwały. Najczęściej utrzymuje się przez około 6 miesięcy, ale u niektórych osób widoczny jest nawet do 10 miesięcy. Po tym czasie zabieg można powtórzyć.

Przeciwwskazania do wykonania zabiegu:

 • ciąża i karmienie piersią
 • zaburzenia krzepliwości krwi
 • przyjmowanie antybiotyków, leków antykoagulacyjnych, na przykład aspiryny
 • choroby autoimmunologiczne
 • cukrzyca
 • przewlekłe choroby układu sercowo-naczyniowego
 • zespół Lamberta Eatona
 • choroby nowotworowe
 • uczulenie na składniki preparatu
 • aktywne stany zapalne i infekcje w obrębie skóry

Więcej informacji dotyczących zabiegów z użyciem botoksu można znaleźć na stronie internetowej kliniki Bona Dea z Krakowa.

 Podsumowując, zabieg usuwania zmarszczek z użyciem botoksu sprawdzi się najlepiej wtedy, gdy mamy zmarszczki mimiczne. Aby dobrać odpowiedni typ zabiegu na zmarszczki najlepiej udać się do dobrej kliniki.

śr. ocena 5 / głosów 1