Badania oceny zmian skórnych – wskazania i przebieg


Głównym celem badania zmian skórnych jest wykrycie podejrzanych znamion, które mogą zmienić się w krótkim czasie w złośliwy nowotwór. Kompleksowe badanie rozpoczyna się od ukierunkowanego wywiadu, po czym następuje badanie dermatoskopowe. W przypadku wykrycia znamion podejrzanych konieczna jest komputerowa analiza ich geometrii, a w przypadku podejrzenia nowotworu, pobranie wycinków do diagnozy. Jakie są wskazania do wykonania badań oraz jak dokładnie są one przeprowadzane?

zmiany skorne

Wskazania do badań

Na badanie zmian skórnych bezwzględnie powinny się zgłaszać osoby, których znamiona zmieniły kolor lub rozmiar w czasie ostatnich trzech miesięcy. Może temu towarzyszyć swędzenie i krwawienie, podrażnione znamię łatwo jest uszkodzić, na przykład w czasie przebierania się czy kąpieli.

Na badania powinny zgłaszać się także osoby, które często korzystają z solarium i zauważyły u siebie zmiany skórne. Regularne badania zalecane są posiadaczom bardzo jasnej karnacji, które mają na ciele ciemne znamiona oraz osoby, których ciała w dużej mierze pokryte są znamionami. Do badań zachęcamy także osoby, których krewni pierwszego stopnia chorowali na czerniaka złośliwego lub nowotwór trzustki – mówi specjalista z gabinetu Sofimed z Krakowa.

Dermatoskopia

Badanie dermatoskopem pozwala na uzyskanie trójwymiarowego obrazu. Przed badaniem należy poinformować lekarza o występowaniu nowotworów w rodzinie, zmianach, jakie zaobserwowaliśmy w znamionach na naszym ciele oraz o dotychczasowym leczeniu dermatologicznym. Badanie jest nieinwazyjne i poprzedzone jest oceną kliniczną, czyli obserwacją tak zwanym okiem nieuzbrojonym. W przypadku gdy dermatoskopia wykaże zmiany, dokonuje się wycinka, który następnie trafia do badania histopatologicznego. Obraz z dermatoskopu, zarówno klasycznego, jak i cyfrowego może być archiwizowany. Badanie to pozwala wykryć nie tylko zmiany nowotworowe, ale także zmiany krwotoczne, nabłoniaki czy znamiona barwnikowe.

Badanie histopatologiczne

Badanie histopatologiczne zwykle przeprowadza się w przypadku znamion atypowych. Są to znamiona asymetryczne, o nieregularnych brzegach, z nierównomiernym zabarwieniem. Bada się znamiona duże, o średnicy powyżej 5 mm oraz te, które zmieniały się w ciągu ostatnich trzech miesięcy. Nie należy obawiać się mitów, że niektórych znamion lepiej nie ruszać, bo mogą zamienić się w raka. Jest zupełnie odwrotnie, jeśli zostawimy znamię, które jest objawem choroby, z czasem może być już za późno na leczenie lub mogą wystąpić przerzuty. Pamiętajmy, że niegroźne znamiona możemy wyciąć za pomocą lasera, jednak znamię do badania histopatologicznego usuwa się chirurgicznie. Laser zniszczyłby próbkę i przeprowadzenie analizy byłoby niemożliwe.

śr. ocena 5 / głosów 4