Jak bezpiecznie uprawiać bodypainting?


Bodypainting może być wspaniałą zabawą na festynie rodzinnym, sposobem stworzenia kamuflażu, elementem przebrania, a nawet wciągającą grą erotyczną. Warto zadbać o to, aby radość tworzenia była pełna, dawała satysfakcję i nie zagrażała naszemu zdrowiu. Pierwszym warunkiem bezpiecznego uprawiania bodypaintingu jest powstrzymanie się od użycia pierwszej lepszej farby, którą znajdziemy w markecie budowlanym czy sklepie z artykułami szkolnymi.

Nie ma technicznych przeciwwskazań, aby uprawiać bodypainting przy użyciu farb plakatowych czy akrylowych, a w skrajnych przypadkach nawet olejnych. Jednak zdecydowanie nie należy tego robić.

Dlaczego nie można malować ciała farbami akrylowymi i olejnymi?

Do bodypaintingu nie nadają się akwarele: wodna farba bez wypełniacza i z małą ilością spoiwa nie ma odpowiedniej siły krycia i nie utrzyma się nawet na starannie oczyszczonej skórze. Lepsze są farby plakatowe, leczy tylko do momentu wyschnięcia, gdy kruszą się i odpadają płatkami z powierzchni skóry, co psuje cały efekt artystyczny. Od tych wad wolne są farby olejne i akrylowe. Jednak nie powinniśmy ich używać, bo farby emulsyjne mogą być szkodliwe. Dlaczego? Zagadnienie wyjaśnia specjalista od bodypaintingu ze sklepu dla plastyków Loveart: – Najniebezpieczniejsze są budowlane farby olejne, które mogą zawierać liczne związki toksyczne i drażniące. Ponadto niezwykle trudno je usunąć ze skóry bez użycia toksycznych rozpuszczalników. Z kolei farby akrylowe czy lateksowe nie są bezpośrednio toksyczne. W kontakcie z nimi skóra zazwyczaj nie reaguje alergicznie (z wyłączeniem osób posiadających alergię na żywice akrylowe lub lateks). Jednak akryle, podobnie jak farby olejne, są bardzo trudne w usuwaniu. Farba akrylowa, po pełnym związaniu i wyschnięciu, nie poddaje się rozpuszczalnikom, które można byłoby bezpiecznie zastosować na skórę. Pozostaje wykruszanie i mechaniczne usuwanie farby. Wniosek jest oczywisty: jedynym bezpiecznym środkiem do malowania ciała są specjalne, przeznaczone do tego celu farby i mazaki.

Zachowanie ostrożności przy wyborze i stosowaniu farb do ciała jest szczególnie ważne również z tego powodu, że ich użytkownikami są często dzieci. W związku z tym należy założyć, że farba może zostać wtarta do oczu, polizana, a nawet zjedzona. Dobrej jakości produkt nie powinien wykazywać niekorzystnego działania nawet w tak nietypowych sytuacjach. 

Jakie właściwości mają farby do ciała?

Specjalnie przygotowane farby do ciała odznaczają się właściwościami, które można uznać za odwrócenie cech tradycyjnych barwników. Po pierwsze są bezpieczne, czyli hipoalergiczne i nietoksyczne. Potwierdzeniem tego faktu muszą być odpowiednie certyfikaty i atesty, czyli przede wszystkim atest PZH (Państwowy Zakład Higieny). Nie należy stosować farb, które takiego atestu nie posiadają lub pochodzą z niewiadomego źródła. Oznacza to, że pod żadnym pozorem nie powinniśmy ich nabywać na aukcjach internetowych czy w krajach, w których obowiązują nieznane nam zasady dopuszczania produktów do obrotu.

Jeżeli chodzi o parametry czysto użytkowe, to specjalistyczne farby do ciała charakteryzują się gęstą, kremową konsystencją. To substancje tłuste, które łatwo rozprowadzają się po powierzchni skóry i zachowują elastyczność: nie skórkują (nie wytwarza się powierzchniowa warstwa zaschniętej, pękającej farby), nie twardnieją i nie kruszą się pod wpływem zmian napięcia skóry. Profesjonalne farby do twarzy i ciała bardziej przypominają krem niż farbę. Ich usuwanie jest proste: wystarczy zetrzeć farbę płatkami kosmetycznymi ze środkiem do demakijażu lub zmyć ciepłą wodą z mydłem.

Jak i czym bezpiecznie pomalować twarz?

Malowanie twarzy można przeprowadzić tylko i wyłącznie farbami, które są do tego celu przeznaczone. Nie należy nakładać nadmiernej ilości farby na skórę twarzy, w tym szczególnie w okolicach oczu, uszu i otworów nosowych. Nawet hipoalergiczna farba może wywoływać mechaniczne podrażnienie wrażliwych błon śluzowych. Poza tym zawsze istnieje ryzyko, że barwnik dostanie się do oczu lub dostanie się do dróg oddechowych.

Jeżeli chcemy precyzyjnie pomalować wrażliwe okolice twarzy, możemy najpierw wykonać podmalówkę przy użyciu preparatów do makijażu. I dopiero po takim przygotowaniu pokryć większe powierzchnie skóry farbami do malowania twarzy.

Jakie są techniki malowania ciała?

W zasadzie nie ma jakichś specyficznych technik malowania skóry twarzy i ciała. Do detali stosujemy wąskie pędzelki o zaostrzonej końcówce. Większe powierzchnie możemy wypełniać szerokimi pędzlami płaskimi lub okrągłymi. Interesujące efekty daje tapowanie przy użyciu pędzli gąbkowych.

Oczywiście możliwe jest też malowanie palcami. Jednak bez pędzelków, patyczków kosmetycznych i kredek do malowania twarzy nie stworzymy bardziej skomplikowanych kompozycji. Ciekawe efekty daje też stosowanie szablonów i pointylizmu, czyli kompozycji z jednobarwnych lub kolorowych kropek.

śr. ocena 0 / głosów 0