Czy makijaż permanentny da się usunąć?


Makijaż permanentny ostatnimi czasy zyskał ogromną popularność. Wszystko ze względu na to, że znacznie przyspiesza on i ułatwia codzienne przygotowania do rozpoczęcia dnia. Gotowa kreska na powiece lub podkreślony kontur ust i brwi pozwalają na skrócenie wykonywania codziennego makijażu. Tego typu makijaż jest trwały, dlatego warto korzystać z doświadczonych salonów kosmetycznych. Co jednak robić w przypadku, gdy już się nam znudził albo został niepoprawnie wykonany? Warto sprawdzić, czy da się go skutecznie usunąć.

Makijaż permanentny – najważniejsze informacje

Makijaż permanentny to tak naprawdę zabieg mikropigmentacji, który polega na wprowadzeniu wybranych barwników pod powierzchnię skóry. Odbywa się on w znieczuleniu miejscowym z użyciem maści znieczulającej. W odróżnieniu od tradycyjnego tatuażu, makijaż permanentny jest wykonywany delikatniej, w płytszych warstwach, i zwykle używa się do niego mieszanek pigmentów organicznych z syntetycznymi.

Może on być wykonywany w okolicach oczu i powiek, na brwiach oraz ustach. Efekty utrzymują się od 3 do 5 lat w zależności od wykorzystanych barwników oraz indywidualnych cech cery i jej pielęgnacji, a także wieku i grupy krwi klientki. Kiedy makijaż permanentny przestaje być wyrazisty, należy go uzupełnić, czyli dokonać korekty pigmentacji.

Usuwanie makijażu permanentnego

Makijaż permanentny jest trwały, jednak, w przeciwieństwie do tatuaży, barwnik umieszczany jest znacznie bardziej płytko pod skórą. Usunięcie makijażu permanentnego jest możliwe. Należy jednak pamiętać, że nie jest to łatwy proces. Jak tłumaczy trener Kamilla Skrzypczak z Instytutu Ka – Derm zajmującego się szkoleniami w zakresie makijażu permanentnego: — Makijaż permanentny może być usuwany na wiele sposobów. Wszystko zależy od indywidualnych cech skóry osoby chcącej usunąć makijaż oraz od jego intensywności. Najbardziej popularne jest usuwanie przy pomocy specjalnych preparatów, takich jak Remover, lub lasera.

Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom możliwe jest pozbycie się wprowadzonego pod skórę pigmentu. O ostatecznym sposobie usunięcia makijażu permanentnego decyduje kosmetolog lub kosmetyczka na podstawie oceny intensywności i zabarwienia pigmentu oraz kondycji skóry. Zabieg ten pomoże nam:

 • usunąć niechciany kolor oraz kształt brwi,
 • wybarwić rozmyty, zbyt mocny, źle wykonany kontur ust ponad czerwienią wargową,
 • wybarwić rozlany pigment w okolicy zewnętrznego kącika oka,
 • zniwelować beżowe, białe, cieliste kamuflaże,
 • rozjaśnić niechciane tatuaże.

Kiedy usunięcie makijażu permanentnego nie jest możliwe?

Aby bezpiecznie usunąć makijaż permanentny bez względu na wybraną metodę, należy sprawdzić, czy pacjent może być poddany zabiegowi. Przede wszystkim należy wykluczyć wszystkie przeciwwskazania, takie jak:

 •  ciąża,
 • okres karmienia piersią,
 •  choroby nowotworowe,
 •  aktywna opryszczka,
 •  tendencja do bliznowacenia,
 • przyjmowanie leków rozrzedzających krew,
 • NZLP (ibuprofen, ketoprofen),
 • cukrzyca,
 • hemofilia,
 • nadciśnienie,
 • alkohol spożyty dzień wcześniej,
 •  wysoka temperatura w okresie letnim.

Usuwanie makijażu permanentnego (podobnie jak tatuażu) jest procesem czasochłonnym i może okazać się konieczne przeprowadzenie więcej niż jednego zabiegu. Tego typu działania zawsze są wykonywane w serii, która jest ustalana podczas kolejnych spotkań.

Pamiętać należy również, że ze względu na nieprzewidywalne uwarunkowania nie da się dokładnie stwierdzić, ile zabiegów będzie potrzebnych. Każdy organizm reaguje inaczej, każda pigmentacja jest inna. Często praktyk nawet po konsultacji nie ma potrzebnych odpowiedzi – np. gdy klientka nie wie, jakim pigmentem został wykonany makijaż czy na jakiej głębokości. Przewidywania mogą być błędne również przy braku informacji, czy praca osoby wykonującej dany makijaż była równa na równej głębokości lub czy na powierzchni makijażu nie ma blizn. Sytuacja staje się jednak nieco bardziej jasna po wykonaniu pierwszego zabiegu.

Należy pamiętać, że po zabiegu nie wolno pić alkoholu, a przerwy pomiędzy kolejnymi spotkaniami powinny wynosić minimum 6 tygodni. Taki sam czas musi upłynąć również pomiędzy usunięciem makijażu permanentnego a zrobieniem nowego. Konieczne jest również ścisłe przestrzeganie zaleceń pozabiegowych.

śr. ocena 0 / głosów 0