Cera tłusta: pielęgnacja i make up


Cera tłusta wymaga specyficznej i niezwykle starannej pielęgnacji, jak również odpowiedniego makijażu, który pozwoli zatuszować niedoskonałości i rozszerzone pory oraz utrzyma się przez cały dzień, nie ulegając nadmiarowi wydzielającego się sebum. Jak zatem prawidłowo dbać o cerę tłustą i jakich kosmetyków używać?

Cechy i przyczyny cery tłustej

O cerze tłustej mówimy wówczas, gdy gruczoły łojowe produkują nadmierną ilość sebum. Wzmożona aktywność owych gruczołów występuje zwłaszcza w okolicach czoła, nosa i brody,czyli tzw. strefie T. Ten proces wzmaga się przeważnie w okresie dojrzewania i w niektórych przypadkach samoczynnie zanika, jednak u wielu osób gruczoły łojowe są aktywne nawet w dojrzałym wieku. Może na to wpływać wysoki poziom androgenów, czyli hormonów męskich, a także długotrwały stres lub przebywanie w ciepłym klimacie przez dłuższy czas. Nie bez znaczenia jest też dieta: zbyt wiele węglowodanów oraz przetworów mlecznych, za to za mało witaminy B6 i B2 – to zwiększa ryzyko „tłustości” cery. Cera tłusta jest naturalnie błyszcząca, pory są rozszerzone i często powstają w nich zaskórniki. Do walorów cery tłustej można zaliczyć jej odporność na niekorzystne warunki pogodowe oraz procesy starzeniowe.

 Codzienna pielęgnacja cery tłustej

Mogłoby się wydawać, że cerę tłustą należy traktować mocnymi preparatami, które skutecznie usuną z niej cały łój, czyli sebum. Tymczasem pielęgnacja tego typu cery powinna być niezwykle delikatna i wyważona, aby nie naruszyć równowagi lipidowej skóry. W przeciwnym wypadku nastąpi zburzenie naturalnej flory bakteryjnej, w efekcie czego wydzielanie sebum – zamiast się zmniejszyć – wzrośnie. Do codziennej pielęgnacji cery tłustej stosujemy zatem nieinwazyjne, lekkie kosmetyki zawierające antyoksydanty, algi, aloes, zieloną herbatę, pestki winogron, a także kwas migdałowy lub salicylowy. Nie należy również przesadzać z gruboziarnistym peelingiem – najlepszy będzie peeling enzymatyczny.

Makijaż dla cery tłustej

Cera tłusta wymaga również właściwie dobranych kosmetyków do makijażu. Na początek stosujemy korektor, który zakryje wszelkie nieefektowne zmiany skórne i krostki. Podkład do cery tłustej powinien być przede wszystkim skutecznie kryjący i matujący, bez olejów i o lekkiej, nietłustej konsystencji. Jednym z najczęściej rekomendowanych kosmetyków jest w tym przypadku podkład Rimmel Stay Matte: http://pl.rimmellondon.com/produkty/face/podk%C5%82ad-stay-matte. Dzięki lekkiej, kremowej konsystencji oraz drobinkom pudru, Stay Matte nie jest tylko nazwą, lecz rzeczywistym efektem, jaki uzyskujemy dzięki stosowaniu tego kosmetyku. Podkład najlepiej nakładać pędzlem lub gąbeczką do makijażu, np. beauty blenderem. Aby podkład dłużej się utrzymał, warto nałożyć na twarz delikatną warstwę sypkiego pudru matującego, najlepiej zawierającego naturalne składniki, dzięki którym skóra będzie zmatowiona, ale nie wysuszona.

ruchu

śr. ocena 10 / głosów 1