O tym, jak tłuszcze mogą być zdrowe…


Nie jest żadnym odkryciem to, że tłuszcze są bardzo ważnym składnikiem odżywczym niezbędnym każdemu organizmowi. Tłuszcze pozwalają przyswoić witaminy. Mowa tu o wartościowych tłuszczach – gdzie je znaleźć i jaki wybrać?

zdrowe tluszcze

Jakie korzyści dla organizmu przynoszą wartościowe tłuszcze?

Tłuszcze tworzą wspaniałą barierę ochronną przed chorobami, wzmacniają odporność, pomagają utrzymać prawidłowy poziom cholesterolu, wzmacniają serce, usprawniają procesy umysłowe, wspierają metabolizm i dodają energii. W zależności od tego, na czym Ci szczególnie zależy, wybierz odpowiedni tłuszcz, który pomoże Ci osiągnąć efekt.

Kopalnią wartościowych tłuszczów są ryby, orzechy i różne rośliny. Najwięcej wartości odżywczych znajduje się w kwasach nienasyconych: omega-3 i omega-6. Pierwsze są obecne w rybach, drugie to tłuszcze roślinne.

Oleje roślinne – jak się zdecydować?

W sklepach znajdziemy całe mnóstwo olejów roślinnych, z których każdy ma wyjątkowe właściwości. Półki sklepowe rozpoczynają wystawy tradycyjnej oliwy z oliwek, nierzadko dostaniemy również olej rzepakowy, lniany, słonecznikowy, kukurydziany, z winogron, dyni, orzechów i inne. Trzeba pamiętać, że o ile np. na oliwie z oliwek świetnie się smaży, o tyle większość tłuszczów zawierających kwasy omega-6 nadają się jedynie do spożycia na zimno, jako dodatek do potraw.

Ryby na wszystkie problemy zdrowotne

Źródłem kwasów omega-3 są ryby – niezastąpione w dostarczaniu składników odżywczych chroniących przed chorobami serca i układu krążenia i obniżających ryzyko wystąpienia zawału serca. Jedzenie ryb pozwala obniżać poziom złego cholesterolu i chroni przed miażdżycą. Ryby mają mnóstwo cennych właściwości.

śr. ocena 4.5 / głosów 2