Coaching dietetyczny jako skuteczna metoda utrzymywania efektów niż typowy plan dietetyczny


Zmiana stylu życia oraz diety wcale nie musi być drastycznym zabiegiem. Niektórzy jednak po tygodniu podążania za typowym planem dietetycznym zaczynają tracić motywację, a przez to nie widzą też efektów. Dlatego dobrym pomysłem może być skorzystanie z coachingu dietetycznego. Jest to stosunkowe nowe zjawisko, ale coraz bardziej zyskuje na popularności. Czy coaching dietetyczny jest skuteczniejszą metodą niż zwyczajne podążanie za planem dietetycznym?

Kim jest coach dietetyczny?

Coach dietetyczny jest osobą, która wspiera pacjenta w zdrowym odżywianiu się. Specjalista pracuje głównie nad zmianą nawyków żywieniowych. Stara się nauczyć pacjenta zdrowych zachowań, aby z czasem się zmieniły w przyzwyczajenia. Przekazuje on podstawową wiedzę na temat odżywiania w praktyczny i przystępny sposób. Dzięki temu osoba przestaje być na diecie, a stopniowo zmienia swój styl życia.

Warto jednak podkreślić, że coach dietetyczny i dietetyk to nie są te same specjalizacje. Praca z dietetykiem polega na konsultacji żywieniowej i ustaleniu konkretnego planu dietetycznego. Natomiast z coachem dietetycznym pracuje się na zasadzie małych kroczków. Jego działania polegają na wsparciu w stopniowym wdrożeniu zdrowych nawyków w życie. Przekazywana wiedza pozwala pacjentowi na samodzielne planowanie swojego żywienia, dzięki zdobytej świadomości i nabyciu umiejętności odpowiedniego odżywiania się. Często zdarza się, że dietetyk pełni też rolę coacha dietetycznego, aby efekty u pacjenta były jak najlepsze.

Jak mówi ekspert z poradni dietetycznej Strategia Zdrowia: Coaching dietetyczny ma za zadanie ukierunkować osobę w celu wprowadzania w życiu zdrowych zmian. Specjalista nie mówi pacjentowi co ma robić i nie daje precyzyjnej rozpiski czasowej jadłospisu, ale stara się nauczyć go samodzielności w temacie żywienia. W niektórych przypadkach wystarczy uporządkowanie wiedzy na ten temat, ponieważ część osób interesuje się zdrowym trybem życia. Dlatego też wizyta u coacha dietetycznego rozpoczyna się podobnie jak u dietetyka, czyli na początku jest wywiad oraz rozmowa na temat nawyków i oczekiwań. Dzięki temu specjalista może poznać osobę oraz to, z czym ma największy problem. Na podstawie tych danych może zaproponować plan działania.

Kto powinien skorzystać z coachingu dietetycznego?

Coaching dietetyczny to idealna możliwość skierowana do osób, które chcą nie tylko schudnąć, ale także wprowadzić zmiany w swoim odżywianiu oraz stylu życia.  Dodatkowo coaching dietetyczny sprawdzi się w przypadku, kiedy osoba ma słabą wolę, ale potrzebuje zmiany ze względu na stan zdrowia. Jego pomoc przyda się szczególnie osobom, którym brakuje motywacji lub wiedzy na temat odpowiedniego odżywiania się.

Coaching dietetyczny jest też skierowany do tych osób, które chciałaby nauczyć się zastępować niezdrowe jedzenie produktami, które są pełnowartościowe. W takich przypadkach specjalista może podpowiedzieć, jakie są zamienniki i na co warto zwrócić uwagę w czasie zakupów. Takie uwagi są niezwykle cenne, ponieważ część osób nie czyta składów kupowanej żywności.

śr. ocena 0 / głosów 0