Skąd się biorą kurzajki i jak się ich pozbyć?

Spis treści
Kurzajki to często spotykane zmiany skórne wywołane wirusem brodawczaka ludzkiego HPV – zwykle pojawiają się na stopach, powodując dyskomfort chodzenia, a także na dłoniach, co znacznie utrudnia wykonywanie manualnych czynności. Brodawki mogą bowiem przybierać postać bolesnych wykwitów, w zależności od typu wirusa, jaki je wywołał.
Kurzajki a wirus brodawczaka ludzkiego
Wirus HPV ma ponad 120 odmian, a te łagodniejsze odpowiedzialne są głównie za powstawanie zmian skórnych. Zarazić można się poprzez dotyk lub nawet korzystanie z tych samych przedmiotów. Na stopach kurzajkami można się zakazić na basenach i wbrew pozorom jest to bardzo częsty problem. Pojawienie się brodawek często jest wynikiem stresu i nadmiernej potliwości, a także osłabienia organizmu i obniżenia odporności.
Przeczytaj również: W czym pomoże Ci gabinet podologiczny?
Kurzajka jest wypukłą zmianą skórną. Początkowo jest zaczerwieniona, a po pewnym czasie staje się bledsza i szarawa, a powierzchnia coraz bardziej chropowata. Dzieje się tak, ponieważ naskórek w miejscach infekcji nadmiernie się złuszcza. Czarne punkciki widoczne na kurzajkach często nazywa się korzeniami – tak naprawdę są to zakończenia naczyń krwionośnych. Inną odmianą kurzajek są brodawki płaskie, które zazwyczaj zlewają się ze sobą, tworząc obszerną zmianę.
Przeczytaj również: Wrastające paznokcie – jak podolog może pomóc?
Usuwanie kurzajek
Nieleczone zmiany skórne mogą się rozrastać i powodować niemały dyskomfort. W Medic4foot – Podologia Łódź stosuje się następujące metody usuwania kurzajek:
Przeczytaj również: Co oznacza żółta skóra stóp
Krioterapię – wymrażanie Ablację laserową Chirurgiczne wycięcie Wyłyżeczkowanie zmiany wraz z korzeniem
Aby zapobiec relokacji wirusa, rana po kurzajce musi zostać dokładnie oczyszczona. Metoda usuwania kurzajek zawsze jest dobierana do ich rodzaju i stopnia zaawansowania.
Jak zapobiegać powstawaniu kurzajek?
Przenoszeniu wirusa brodawczaka ludzkiego można zapobiec — podczas korzystania z basenu lub szatni publicznej trzeba nosić klapki albo inne obuwie ochronne, dzięki czemu ograniczymy ryzyko kontaktu z patogenem. Na basenie warto korzystać z własnego ręcznika i starać się utrzymywać suche stopy po wyjściu z wody. Osoby zarażone kurzajkami powinny zaklejać zmiany plastrami, tak aby ograniczyć rozprzestrzenianie się wirusa, a po przypadkowym dotknięciu zmiany skórnej należy jak najszybciej umyć dłonie.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Małgorzata Muzolf Prywatny Gabinet Lekarski
Lekarze - kardiolodzy woj. warmińsko-mazurskie10-444 Olsztyn, Pana Tadeusza 6 lok. 2
-
Trycholog Ewelina Maria Banaś
Lekarze - trycholodzy woj. dolnośląskie52-214 Wrocław, Gałczyńskiego 2
-
AUF Robert Mariusz Lewandowski
Podologiczne usługi woj. kujawsko-pomorskie85-229 Bydgoszcz, Garbary 5 lok. L1
-
Biomed Naturoterapia - Holistyczna, Biorezonans, Ziołolecznictwo , Wodoroterapia
Centra medyczne woj. mazowieckie05-822 Milanówek, Krzywa 2