Profilaktyka w unikaniu wszawicy

Wszawica jest chorobą nader często spotykaną, choć nadal bardzo wstydliwą. Niewielkich rozmiarów wszy atakują głowy zarówno dzieci, jak i dorosłych, powodując uczucie silnego swędzenia oraz prowadząc do stanów zapalnych skóry. Niestety, wszawicą można zarazić bardzo łatwo i niemal wszędzie. Z tego względu niezmiernie ważna jest profilaktyka, która pozwoli tego uniknąć.
Wszawica – jak można się zarazić?
Jednym, choć jednocześnie bardzo prostym sposobem na to, żeby zarazić jest wszawicą, jest bezpośredni kontakt z osobą chorą lub jej rzeczami osobistymi. W związku z tym najlepszą profilaktyką przeciwko wszawicy jest po prostu unikanie wspólnego korzystania z przedmiotów użytku osobistego, takich jak: grzebienie i szczotki do włosów, ozdoby do włosów, nakrycia głowy. Na zarażanie są narażone zwłaszcza dzieci, dlatego powinniśmy je uczulić, aby nie pożyczały kolegom lub koleżankom swojego grzebienia, szalika czy czapki. Jednak nie jest to wystarczająca ochrona przed wszawicą. Wszy głowowe przenoszą się na skutek kontaktu nie tylko z rzeczami osoby zakażonej, lecz także z nią samą. Wystarczy zetknięcie się głowami lub przytulenie się, aby pasożyty zalęgły na naszej skórze głowy. Chcąc temu zapobiec, powinniśmy też unikać bezpośrednich kontaktów z nieznanymi nam osobami. O ile my, dorośli, jesteśmy w stanie to kontrolować, o tyle dzieci bardzo często stykają się z rówieśnikami podczas wspólnych zabaw. Droga do zakażenia jest bardzo prosta. Z tego względu warto regularnie kontrolować stan włosów głowy u dzieci. Dzięki temu będziemy pewni, że maluchy nie mają wszawicy lub będziemy mogli rozpoznać ją we wczesnej fazie. Jak rozwija się wszawica? Wszy głowowe składają niewielkie, białe lub jasnożółte jaja. Wyglądem przypominają one płatki łupieżu. Różnica jest tak, że jaja wesz bardzo silnie przyczepiają się do nasady włosów i nie można ich odczepić.Profilaktyka wszawicy a środki lecznicze
Zdecydowanie najskuteczniejszą metodą profilaktyki przeciw wszawicy jest stosowanie przebadanych dermatologicznie preparatów leczniczych. Jak tłumaczy nasz rozmówca, pracownik firmy Scan Anida, producenta leczniczych szamponów na wszy: Wszawicą możemy zarazić w sposób dla nas niezauważalny. Wystarczy, że pojedziemy na zakupy, na koncert, będziemy przebywać w dużym skupisku ludzi, a wszy bardzo łatwo mogą przenieść się na naszą skórę. Z tego względu zaleca się stosowanie preparatów przeciw wszawicy profilaktycznie. Skutecznie odstraszają wszy i owady, chroniąc przed rozwojem tej mało przyjemniej choroby.Stosowanie szamponów i płynów ochronnych pozwala na długotrwałą ochronę przeciw wszom głowowym. Z pewnością warto – dla własnego bezpieczeństwa i poczucia komfortu.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Centrum Medyczne Bud-Med
Przychodnie specjalistyczne woj. podkarpackie35-016 Rzeszów, Hoffmanowej 8a
-
Trycholog Ewelina Maria Banaś
Lekarze - trycholodzy woj. dolnośląskie52-214 Wrocław, Gałczyńskiego 2
-
AUF Robert Mariusz Lewandowski
Podologiczne usługi woj. kujawsko-pomorskie85-229 Bydgoszcz, Garbary 5 lok. L1