Nowoczesne metody masowania pleców. Dostępne techniki terapeutyczno-relaksacyjne
Chociaż masować można właściwie wszystkie części ciała, najchętniej i najczęściej wykonywanym zabiegiem jest masaż pleców. W zależności od potrzeb pacjenta czy klienta, ale też możliwości masażysty, stosuje się rozmaite metody oraz techniki masażu pleców, dzięki którym można uzyskać rozmaite efekty lecznicze i wprowadzić całe ciało w stan głębokiego relaksu.
Najważniejsze metody masażu pleców
Obecnie oprócz klasycznego masażu o bardzo ogólnym przeznaczeniu stosuje się rozmaite metody ukierunkowane na osiągnięcie konkretnych rezultatów. Ofertę gabinetów odnowy biologicznej i SPA coraz częściej uzupełnia masaż refleksologiczny, masaż bańkami chińskimi i głęboki drenaż limfatyczny. Przyjrzyjmy się bliżej tym metodom.
Masaż refleksologiczny jest metodą leczniczą, służącą uregulowaniu pracy nieprawidłowo działających narządów i zharmonizowaniu ich działania. W trakcie masażu refleksolog z właściwie dobraną siłą uciska punkty na ciele, odpowiadające konkretnym organom. W ten sposób pobudza receptory i poprzez łuk odruchowy oddziałuje na narządy wewnętrzne. Najbardziej odczuwalnym efektem masażu refleksologicznego jest redukcja bólu i napięcia ciała. Metodę wykorzystuje się w terapii rozmaitych dolegliwości bólowych i chorób układu krążenia, a także do poprawy ogólnej wydolności oraz odporności organizmu.
Bezpośrednim efektem masażu bańkami chińskimi, w którym wykorzystuje się zjawisko podciśnienia, jest poprawa krążenia krwi i limfy. Terapię wykorzystuje się z powodzeniem do zwiększenia zdolności obronnych organizmu – zwiększone ukrwienie tkanek przekłada się na ich lepsze odżywienie i dotlenienie, a przez to poprawę funkcjonowania. Masaż bańkami chińskimi lub masażerem pneumatycznym pobudza metabolizm komórkowy, w związku z czym przyspiesza usuwanie z ciała toksyn. Sprzyja obniżeniu ciśnienia tętniczego, jest też skutecznym wsparciem w leczeniu chronicznego bólu pleców i nerwobóli.
Drenaż limfatyczny, jak wskazuje sama nazwa metody, służy poprawie funkcjonowania układu limfatycznego, odpowiedzialnego za oczyszczanie organizmu z toksyn. Zalegająca w tkankach podskórnych limfa prowadzi do powstawania obrzęków, które nie tylko wywołują ucisk i dyskomfort, ale też ograniczają prawidłowe krążenie krwi. Drenaż limfatyczny pozwala redukować obrzęki, a jednocześnie rozluźnia mięśnie i poprawia wygląd skóry.
Klasyczne i nowoczesne techniki masażu
W klasycznym masażu manualnym wykorzystuje się kilka podstawowych technik: głaskanie, rozcieranie, ugniatanie, wyciskanie, oklepywanie, wałkowanie i wibrowanie. Rodzaj stosowanej techniki uzależniony jest od metody masażu i oczekiwanych rezultatów. W refleksologii najważniejsze jest ugniatanie, w drenażu: rozcieranie i ugniatanie, natomiast w masażu mańkami chińskimi na pacjenta oddziałuje się za pomocą podciśnienia, co wymaga zastosowania dodatkowego sprzętu masującego. Techniki manualne, a nawet wykorzystanie tradycyjnych baniek chińskich wymagają od masażysty bardzo dużego nakładu siły. Dlatego w gabinetach i salonach SPA coraz częściej używa się nowoczesnych urządzeń do masażu pleców.
Ciekawą alternatywą dla wymagających i męczących technik masażu manualnego jest pneumatyczna terapia pulsacyjna. Używane w niej masażery pozwalają na wykonanie zabiegu drenażu limfatycznego, masażu bańkami i refleksologicznego w sposób bezpieczny i skuteczny, ale bez zbędnego nakładu siły – opowiada nasz rozmówca z MED&CARE. Obsługa masażera PNEUMATRON jest na tyle prosta, że z powodzeniem może on być używany nawet w warunkach domowych, przez osoby nieposiadające wykształcenia w zakresie masażu. Pneumatyczna terapia pulsacyjna daje znakomite efekty m.in. w leczeniu uciążliwego bólu pleców, ponieważ zabiegi poprawiają krążenie i rozluźniają napięcie mięśniowe.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana