Jakiej opieki wymagają osoby starsze?
Wbrew słowom popularnej piosenki, życie osób starszych nie zawsze jest wesołe. Wręcz przeciwnie – wraz z wiekiem bardzo często nasilają się różnego rodzaju problemy, które coraz bardziej zaczynają utrudniać seniorom normalne funkcjonowanie. Dlatego wielu z nich wymaga odpowiedniej opieki ze strony osób trzecich. Na czym ta opieka polega i jak ją zapewnić?
Monitorowanie stanu zdrowia
Głównym zadaniem opiekuna osoby starszej jest utrzymanie podopiecznego w dobrym zdrowiu przez jak najdłuższy czas lub maksymalne opóźnienie momentu pogorszenia jego stanu zdrowia. Dlatego tak ważne jest stałe monitorowanie sytuacji seniora – jego samopoczucia oraz występowania bądź nasilania się symptomów towarzyszących chorobom. Ponadto opiekun dba o to, by senior przyjmował przypisane mu lekarstwa oraz był poddawany regularnym badaniom diagnostycznym. To bardzo ważne, ponieważ wiele osób nie jest w stanie samodzielnie określić swoich objawów, a także zapomina o leczeniu.
Żywienie seniora
Sposób odżywiania ma ogromny wpływ na stan zdrowia osób starszych, szczególnie tych, u których stwierdzono choroby przewlekłe takie jak nadciśnienie tętnicze, artretyzm czy niewydolność nerek. Dlatego opiekunowie zajmujący się takimi osobami muszą przygotowywać dla nich posiłki w zgodzie ze ścisłymi wytycznymi od lekarzy i dietetyków. Wytyczne te określają nie tylko rodzaj i jakość produktów, jakie senior może spożywać, ale również zapotrzebowanie kaloryczne oraz częstotliwość spożywania posiłków. Poza gotowaniem, opiekunowie powinni również – w razie potrzeby – asystować przy spożywaniu posiłków i pomagać przy ich spożywaniu.
Higiena
Kolejnym ważnym aspektem opieki nad osobą starszą jest dbanie o jej higienę osobistą. Zaniedbania w tym temacie mogą prowadzić do nasilania się mniej lub bardziej dokuczliwych dolegliwości zdrowotnych, takich jak odleżyny, odparzenia skóry, wszawica. W ramach opieki nad higieną podopiecznego opiekun dba również o czystość jego ubrań.
Opieka całodobowa
Wymienione wyżej potrzeby osób starszych, a także konieczność zapewnienia im adekwatnej aktywności fizycznej czy kontaktu ze światem zewnętrznym sprawiają, że najbardziej optymalną formą opieki nad nimi jest opieka całodobowa, a więc taka, w której opiekunka mieszka z podopiecznym pod jednym dachem i jest w stanie w każdej chwili reagować na jego potrzeby.
Gdzie szukać pracy w opiece?
Rosnące zapotrzebowanie na usługi opiekunek sprawia, że coraz więcej Polek decyduje się na tego typu pracę – szczególnie za granicą, np. w Niemczech. Najczęściej szukają one zatrudnienia za pośrednictwem agencji takich jak firma Prestige24h. To najbezpieczniejsze rozwiązanie, które gwarantuje legalną i sprawdzoną pracę, wysokie wynagrodzenie oraz opiekę ze strony pracodawcy.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana