Jak poradzić sobie z bólem zęba domowymi sposobami?
Istnieje wiele sposobów na ból zęba, jednak żaden z nich nie spowoduje, że unikniemy wizyty w gabinecie stomatologicznym. Niektóre ze sposobów na ból faktycznie działają, inne mogą jedynie zaszkodzić, dlatego warto dowiedzieć się, co polecają stomatolodzy w celu pierwszej pomocy w przypadku bólu zęba. Dzięki tej wiedzy unikniemy stosowania szkodliwych sposobów na ból zęba, które mogą spowodować jedynie jeszcze większe problemy.
Dlaczego boli ząb?
Ból zęba najczęściej oznacza, że mamy do czynienia z procesem zapalnym. Może on obejmować zarówno sam ząb, jak i dziąsło. W zależności od rodzaju bólu można samodzielnie „zdiagnozować” jego przyczynę, co pomoże dobrać odpowiednią, domową metodę redukcji dolegliwości bólowych. Jeżeli ból jest nagły i przeszywający oraz pojawia się w momencie, gdy spożywamy gorące lub zimne pokarmy i napoje, to mamy do czynienia z nadwrażliwością zęba albo z rozpoczynającym się zapaleniem miazgi. Nadwrażliwość Może być ona spowodowana przez odsłonięte szyjki zębowe lub ubytek próchnicowy. Ból bodźcowy zęba świadczy zazwyczaj o próchnicy (ubytku nie musimy widzieć, bo może być on zlokalizowany w przestrzeni międzyrzędowej), urazie mechanicznym lub infekcji, która spowodowana jest nieszczelnością założonej plomby zębowej. Silny i oporny na działanie środków przeciwbólowych ból zęba, któremu towarzyszy obrzęk dziąsła i twarzy może świadczyć o poważnym stanie zapalnym, który powoduje bakteryjne zakażenie miazgi zębowej i tkanek okołowierzchołkowych. W każdym przypadku ból zęba można samodzielnie łagodzić jedynie doraźnie w oczekiwaniu na wizytę u dentysty w Bochni. Gdy ból jest nie do zniesienia lub towarzyszą mu inne objawy np. wysoka gorączka, to trzeba zgłosić się na pogotowie stomatologiczne, bo może to oznaczać zapalenie okostnej.
Ból zęba potrafi uprzykrzyć życie. Czasami wymaga zastosowania domowych metod łagodzenia dolegliwości bólowych, które mogą uwzględniać np. płukanie jamy ustnej ziołowymi naparami, przyjęcie środków przeciwbólowych oraz wykorzystanie wyjątkowych właściwości czosnku. Niezależnie od przyczyny ból zęba, zawsze wymaga on umówienia się na wizytę u stomatologa – wyjaśnia specjalista z Gabinetu stomatologicznego ARTDENT z Brzeska i Bochni.
Jakie domowe sposoby na ból zęba są najskuteczniejsze?
Ból zęba można szybko złagodzić środkami przeciwbólowymi, które dostępne są bez recepty. Jeżeli nie można ich przyjąć np. ze względu na stan zdrowia, ciążę lub laktację, trzeba poszukać skutecznej alternatywy. W takim przypadku najlepszym wyborem będą działające miejscowo środki o działaniu przeciwbólowym i antyseptycznym na bazie ziół, które można kupić w aptece lub domowe płukanki z szałwii, goździków i rumianku. Działają one przeciwzapalnie i pomagają złagodzić nieprzyjemne dolegliwości. Podobnie działa rzucie goździków oraz czosnku; możemy też rozgnieciony czosnek przyłożyć na bolący ząb. Domową metodą na bolący ząb jest też płukanie ust roztworem soli, jednak może ona spowodować podrażnienia śluzówki.
Jakich domowych sposobów na ból zęba lepiej nie stosować?
Istnieją domowe sposoby na ból zęba, których lepiej nie stosować. Nie należy umieszczać w ubytku próchniczym tabletki z kwasem acetylosalicylowym, „zatruwać” zęba alkoholem lub nikotyną, a także stosować innych metod, które zakładają działanie na bolący ząb w agresywny sposób np. przekłuwać lub nacinać ropnia okołozębowego.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana