Jak poprawić kolor zębów?

Nie ulega wątpliwości, że kolor zębów odgrywa kluczową rolę dla estetyki całego uśmiechu – nawet równe i zdrowe zęby wyglądają nieatrakcyjnie, jeśli mają nieprzyjemny dla oka, ciemny odcień. Zazwyczaj codzienna, higiena nie jest w stanie wiele pomóc w takiej sytuacji, ponieważ na kolor zębów wpływać mogą czynniki zupełnie od nas niezależnie. Na szczęście istnieje kilka sposobów na to, by rozświetlić uśmiech.
Jak samodzielnie poprawić kolor zębów?
Częstym powodem ciemnienia zębów jest stosowanie używek takich jak papierosy i inne wyroby nikotynowe, kawa czy mocna herbata. A zatem jeśli chcemy nieco poprawić wygląd naszego uśmiechu, w pierwszej kolejności należy ograniczyć stosowanie tego typu produktów. Na rynku znajdzie się również wiele past zawierających substancje wybielające takie jak nadtlenek karbidu, oraz ścierne, na przykład krzemionkę. Należy jednak pamiętać, by nie stosować ich codzienne i przez dłuższy okres, gdyż mogą one nadmiernie ścierać szkliwo, prowadząc do osłabienia zębów.
Wybielanie zębów u stomatologa
Jeśli ograniczenie używek i dostępne na rynku pasty to za mało, by skutecznie rozjaśnić uśmiech, warto zdecydować się na pomoc stomatologia. Gabinety takie jak Art Dent oferują różne metody wybielania zębów. Najskuteczniejszą jest wybielanie gabinetowe, w którym wykorzystuje się specjalne żele aktywowane światłem. Zabieg trwa około godziny, a jest w stanie rozjaśnić zęby o nawet 10 odcieni. Alternatywą jest wybielanie domowe, polegające na wykonaniu dla pacjenta specjalnie dopasowanej nakładki (stąd często metodą tę nazywa się „nakładkową”), którą wypełnia się żelem wybielającym, a następnie nosi na zębach. Dla uzyskania optymalnego efektu pacjent musi stosować żel codziennie przez około dwa tygodnie. Metoda ta nie jest tak skuteczna jak wybielanie „gabinetowe”, jednak jest bardziej przystępna pod względem ceny.
Skaling i piaskowanie
To standardowe usługi dostępne w ofercie praktycznie każdego gabinetu stomatologicznego. Skaling polega na wykorzystaniu fal ultradźwiękowych do skruszenia warstwy kamienia nazębnego (nie da się go usunąć przy pomocy domowych metod), piaskowanie zaś wykorzystuje strumień specjalnego ścierniwa pod wysokim ciśnieniem, które odrywa miękką płytkę nazębną od powierzchni zębów. Pozbycie się osadów pomaga wybielić zęby, przede wszystkim jednak służy ich ochronie i zapobiega rozwojowi chorób, takich jak paradontoza. Zaleca się wykonywać je raz na pół roku.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
New-Dent Centrum stomatologiczne Małgorzata Kiernicka
Lekarze - stomatolodzy woj. lubelskie20-880 Lublin, Nowowiejskiego 6D