Dlaczego należy korygować wady zgryzu?
Nieprawidłowy zgryz nie jest jedynie kwestią natury estetycznej. Wady zgryzu są powodem rozwoju próchnicy i chorób przyzębia. To jednak „wierzchołek góry lodowej”. Mogą one bowiem powodować dużo poważniejsze schorzenia. Prowadzą między innymi do zaburzeń pracy stawu skroniowo-żuchwowego, co z kolei powoduje bezdech senny oraz częste infekcje ucha. W tym artykule wyjaśnimy, dlaczego warto korygować wady zgryzu.
Zgryz idealny, czyli jaki?
Zgryz jest wzajemną relacją dolnego i górnego łuku zębowego. Prawidłowy zgryz jest symetryczny. Górne siekacze nachodzą na dolne, zakrywając ok. 1/3 ich wysokości. W odcinkach bocznych (tam, gdzie zęby trzonowe) zachowane są tak zwane triady czynnościowe, które oznaczają, że każdy ząb jednego łuku kontaktuje się z dwoma zębami łuku przeciwstawnego.
Rodzaje wad zgryzu
Wada zgryzu to nieprawidłowa budowa szczęki lub żuchwy, a także nieodpowiednie ich ułożenie względem siebie. Wada ta zaburza czynności takie, jak żucie, mowa czy oddychanie.
Jak wyjaśnia lekarz ortodonta z Proper Dent, gabinetu dentystycznego w Skawinie: Jedną z najbardziej powszechnych wad zgryzu jest tyłozgryz (tyłożuchwie). Charakteryzuje się on dotylnym przesunięciem dolnego łuku zębowego względem górnego oraz brakiem kontaktu zębów siecznych dolnego i górnego łuku.
Przodozgryz zaś, stanowi niewielki odsetek wszystkich wad zgryzu. Mówimy o nim wtedy, gdy żuchwa jest wysunięta do przodu względem szczęki. Wada ta powoduje nie tylko problemy z przeżuwaniem pokarmów, ale też nieprawidłową wymowę.
Co przyczynia się do powstawania wad zgryzu?
Często wady zgryzu mają swoje podłoże już na etapie niemowlęctwa, gdy mały człowiek jest nieodpowiednio układany do snu czy nieprawidłowo karmiony (na płasko, wtedy żuchwa przesuwa się ku tyłowi powodując i utrwalając tyłozgryz). Ponadto duży wpływ na powstawanie wad zgryzu ma używanie smoczka czy ssanie kciuka. Wśród przyczyn powstawania wad zgryzu nie sposób pominąć podłoża genetycznego – często nieprawidłowa budowa szczęki i żuchwy jest dziedziczna. Niezależnie od przyczyny powstania wady, warto rozpocząć leczenie ortodontyczne, gdy tylko zauważymy nieprawidłowość. Nieleczone wady zgryzu są bowiem powodem wielu schorzeń, z chorobami kręgosłupa włącznie.
Dlaczego warto leczyć wady zgryzu?
Nieleczona wada zgryzu może mieć bardzo poważne konsekwencje dla całego organizmu. W dużej mierze prowadzi ona do uszkodzenia stałych zębów, poprzez zbyt szybkie ich ścieranie. Ponadto utrudnia lub w niektórych przypadkach uniemożliwia właściwą higienę zębów, co z kolei naraża je na próchnicę oraz choroby przyzębia. Nieprawidłowości w obrębie szczęki i żuchwy mogą powodować problemy z wymową (seplenienie), a także problemy z żuciem i gryzieniem, co prowadzi do chorób układu pokarmowego. Nie sposób pominąć zmienionego wyglądu twarzy, która, w przypadku dużych wad zgryzu, przybiera nieestetyczny wyraz. Dodatkowo występować mogą bóle skroniowo-żuchwowe, wywołane nieprawidłową pracą stawu. Wszelkie wady zgryzu powodują ponadto spore kompleksy oraz obniżają samoocenę.
Na szczęście, dzięki ogromnemu postępowi techniki i medycyny, leczenie ortodontyczne można rozpocząć w każdym wieku. Noszenie odpowiednio dobranego aparatu ortodontycznego jest główną częścią procesu leczenia. Umożliwia on wyleczenie wady zgryzu, zachowując zęby oraz przyzębie w dobrej kondycji. Służy również poprawie wymowy, jeśli uległa ona pogorszeniu w wyniku wady. Stosowanie aparatu wpływa pośrednio również na zapobieganie problemom układu trawiennego, które doskwierają, gdy nieprawidłowy zgryz utrudnia żucie pokarmów. Aparat ortodontyczny ma wpływ nie tylko na wygląd zewnętrzny, ale również na dobre samopoczucie oraz samoocenę, przede wszystkim jednak na zdrowie.
Korekta wad zgryzu za pomocą aparatu ortodontycznego to zaledwie maksymalnie 3 lata, co oznacza wymierne korzyści w krótkim czasie.
Współczesna ortodoncja stwarza ludziom w każdym wieku ogromne możliwości leczenia wszelkich wad zgryzu. Aparat ortodontyczny na zębach osoby dorosłej jest spotykany coraz częściej, co więcej – odbierany jest jako przejaw odpowiedzialności oraz troski o swoje zdrowie i wygląd.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana