Czym jest endometrioza?
Endometrioza fachowo jest nazywana gruczolistością zewnętrzną. Polega na pojawianiu się komórek endometrium poza macicą, gdzie one naturalnie występują. Obecność tkanki endometrium w innym miejscu świadczy o zaburzeniu. Schorzenie to występuje dość rzadko. Szacuje się, że cierpi na nią około 15 % kobiet. Endometrioza jest chorobą trudną i uciążliwą, jednak wdrożenie odpowiedniego leczenia może skutecznie poprawić zdrowie i samopoczucie chorej.
Objawy i diagnostyka endometriozy
Endometrium to błona śluzowa, która znajduje się na ścianach jamy macicy. W przypadku ciąży ma za zadanie odżywiać rozwijający się zarodek. Jeśli nie dojdzie do zapłodnienia, złuszcza się podczas cyklu miesiączkowego i jest usuwana z organizmu. Pojawienie się tej tkanki poza macicą powoduje nieswoiste objawy. Należą do nich:
Przeczytaj również: Jakie są pierwsze objawy endometriozy?
uczucie parcia na mocz i bolesne mikcje,
objawy ze strony układu pokarmowego: wzdęcia, zaparcia i biegunki,
krwiomocz,
zmniejszona płodność.
W przypadku wyjątkowo bolesnych miesiączek i trudnością zajścia w ciążę warto wykluczyć endometriozę jako jedną z przyczyn. W tym celu należy udać się do lekarza ginekologa, który po zebraniu wywiadu i przeprowadzeniu badania może zalecić dalszą diagnostyką. Jeśli mieszkasz w Trójmieście, możesz wybrać specjalistę położnictwa i ginekologii lek. med. Danutę Kardzis z Gdańska.
Diagnostyka endometriozy polega przede wszystkim na zebraniu wywiadu oraz przeprowadzeniu laparoskopii. Dokładne zbadanie narządów znajdujących się w jamie brzusznej pacjentki daje możliwość potwierdzenia diagnozy. Pomocne jest także USG jamy brzucha, rezonans magnetyczny, a także tomografia komputerowa.
W jaki sposób można leczyć endometriozę?
Endometrioza jest chorobą przewlekłą. Leczenie farmakologiczne polega na uśmierzaniu bólu oraz zahamowaniu wzrostu endometrium poza macicą. W uzasadnionych przypadkach przeprowadza się zabieg chirurgiczny, podczas którego usuwana jest przerośnięta tkanka. Najpopularniejsza metody wykonywania tych operacji to chirurgia laparoskopowa. W leczeniu operacyjnym endometriozy i innych chorób kobiecych ogromne znaczenie ma precyzja, ponieważ powstające zrosty w drogach rodnych kobiety mogą istotnie wpłynąć na pogorszenie się płodności. Dlatego też rodzaj wybranego leczenia lekarz prowadzący dopasowuje indywidualnie do wieku pacjentki i jej planów prokreacyjnych.
Endometrioza to uciążliwe schorzenie związane z dyskomfortem oraz wieloma niespecyficznymi symptomami. Zapamiętaj te informacje, aby móc szybko zareagować, gdy zauważysz niepokojące objawy.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana