Co wpływa pozytywnie na kondycję włosów?
Piękne, zadbane, ale przede wszystkim zdrowe włosy wielu spędzają sen z powiek. Na ich kondycję wpływa bowiem wiele różnych czynników. Niekiedy wystarczy mała zmiana w codziennej pielęgnacji lub jadłospisie, by problem przestał istnieć. Sprawdź, co pomaga w utrzymaniu modnej fryzury lub wyhodowaniu bujnej czupryny i ciesz się upragnionym wizerunkiem już dziś!
Dieta to podstawa
Nie jest tajemnicą, że to, co jemy, wpływa na funkcjonowanie naszego organizmu, w tym także na wygląd i kondycję włosów. Zbilansowana dieta, bogata w witaminy i minerały, to podstawowy krok do poprawy nie tylko stanu włosów, ale i ogólnego dobrego samopoczucia. Podstawowym budulcem włosów są przede wszystkim białka, a więc produkty bogate w aminokwasy i składniki mineralne, takie jak miedź, selen, cynk mają pierwszorzędne znaczenie. Warto więc sięgnąć chociażby po wysokobiałkowe ryby morskie, zawierające także cenne kwasy tłuszczowe omega-3. Z produktów białkowych rekomendujemy spożywanie mięsa drobiowego, nabiału czy jaj. Zielone warzywa strączkowe to z kolei źródło witaminy H, czyli biotyny, również niezbędnej do prawidłowego porostu włosów.
Tryb życia ma znaczenie
Drugim, obok diety, czynnikiem mającym ogromne znaczenie jest prowadzony przez nas tryb życia. Jeśli nie przeznaczamy odpowiedniej ilości godzin na sen lub funkcjonujemy w nieustannym stresie, możemy być pewni, że prędzej czy później odbije się to na naszych włosach. Na ich kondycję wpływa także stosowanie używek. Dym papierosowy, chociażby sprawia, że włosy są suche i matowe. Co więcej, nie tylko palenie, nawet przebywanie w zadymionych pomieszczeniach może je osłabiać.
Warto więc unikać sytuacji stresogennych oraz zadbać o prawidłowy sen i wypoczynek. Jeśli jest taka możliwość, należy pozwolić włosom wyschnąć w sposób naturalny. Wysoka temperatura suszarki sprawia, że stają się łamliwe, ich końce zaś rozdwojone. To samo dotyczy urządzeń takich jak lokówki czy prostownice.
ABC domowej pielęgnacji
Drogerie i firmy kosmetyczne kuszą nas mnogością kosmetyków do mycia i pielęgnacji włosów. Owszem, wybór jest duży, nie wszystkie preparaty zawierają jednak wartościowe składniki. Stosując świadomą pielęgnację warto wybierać produkty z możliwie najkrótszym składem chemicznym. Mamy wtedy pewność, że kosmetyk pozbawiony jest niepotrzebnych konserwantów. Należy również wystrzegać się w składzie chemicznym takich substancji jak SLS, SLES, DEA, alkoholi czy glikoli. To drażniące chemikalia, mogące powodować wysuszenie skóry głowy. W konsekwencji włosy stają się matowe i łamliwe.
W pielęgnacji włosów warto sięgnąć po składniki spożywcze znajdujące się w niemal każdym domu. Własnoręcznie przygotowana maska z miodu oraz oliwy z oliwek zapewni błyszczące, nawilżone włosy, z kolei ocet jabłkowy świetnie wpłynie na zamknięcie łuski włosowej i ureguluje wydzielanie sebum. Korzystając z domowych rozwiązań do pielęgnacji włosów mamy pewność co do ich składu i jakości.
Gdy dieta i pielęgnacja to za mało…
Czasami zbilansowana dieta oraz świadoma pielęgnacja to za mało, by cieszyć się lśniącymi, miękkimi włosami. W takich sytuacjach to oznaka, że problem jest nieco większy, a organizm wysyła sygnał, by go nie bagatelizować. Dziedziną kosmetologii, która zajmuje się badaniem stanu skóry głowy oraz analizą składu włosów, jest trychologia. Wiele gabinetów oferuje tę usługę, warto jednak sprawdzić sprzęt, z jakiego korzystają. Jednym z uznanych wśród branżowych liderów opinii są urządzenia firmy Eurtex.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana