Badania laboratoryjne w diagnostyce medycznej
W medycynie diagnostyka odnosi się do nauki i procesu stosowanego do oceny stanu zdrowia, wykrywania nieprawidłowości i chorób oraz śledzenia skuteczności leczenia pacjenta. Oprócz procedur laboratoryjnych, obrazowych i endoskopowych obejmuje również ogólne i specjalistyczne badania lekarskie. Jakie są rodzaje testów diagnostycznych? Jak i kiedy się je wykonuje? Sprawdź szczegóły.
Rodzaje badań laboratoryjnych w diagnostyce medycznej
Badanie laboratoryjne to specyficzna procedura w diagnostyce medycznej. Jednym z podstawowych badań jest pełna morfologia krwi, znana również jako morfologia krwi z rozmazem. Pozwala ona ujawnić stan zdrowia całego organizmu. W przypadku chorób autoimmunologicznych, nietolerancji i alergii, zaburzeń genetycznych i hormonalnych, infekcji czy wykrywania markerów nowotworowych wykonuje się również dodatkowe badania ogólne i biochemiczne.
Przeczytaj również: Czym różnią się aparaty ultrasonograficzne od echokardiografów?
W Prywatnym Ośrodku Leczniczym Medis wykonasz też testy moczu, które służą do pomiaru:
białka,
glukozy, wapnia,
bakterii (posiew moczu),
oceny fizycznych i chemicznych właściwości moczu (analiza moczu).
Obecnie wykonuje się też badania kału, które umożliwiają diagnozę chorób, takich jak infekcje pasożytnicze, czy wykrycie ukrytej krwi w kale, a także ogólną ocenę stanu zdrowia całego organizmu. Dodatkowo wykonywane są badania histopatologiczne, najczęściej w celu potwierdzenia lub wykluczenia obecności zmian nowotworowych.
Badania obrazowe i endoskopowe
Testy obrazowe to procedury wykorzystujące szereg technik stosowanych w celu oceny wewnętrznej anatomii ciała. Testy te obejmują:
zdjęcia rentgenowskie,
ultrasonografię,
tomografię komputerową,
rezonans magnetyczny
i pozytronową tomografię emisyjną.
Badania endoskopowe natomiast polegają na wprowadzeniu sondy z umieszczoną w niej kamerą, pozwalającą na ocenę stanu jamy ciała lub narządu. Laryngoskopia, gastroskopia, laparoskopia i kolonoskopia to tylko niektóre z nich. Celem analizy stanu zdrowia przeprowadzana w laboratorium diagnostycznym może być ocena ogólnego stanu zdrowia pacjenta, wykrywanie różnych nieprawidłowości i chorób, planowanie i monitorowanie leczenia, określenie zgodności tkankowej i wiele innych. Badanie próbek, takich jak krew, wydzieliny i wymazy jest głównym przedmiotem specjalizacji znanej jako diagnostyka laboratoryjna.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana